Staff Directory

A website is available for each staff member listed in bold letters.  Click on the staff member's name to view their website.  Click on the e-mail address to send an e-mail. 


Call to report student's absence.

Abdilahi, Mohamed

Student Success Program Assistant, Community Liaison & Attendance
Adair, Jordan

Teacher, ASD
Adam, Mariam

Teacher, NABAD
Adams, Michael

Dean, Grades 4 & 5
Adams, Missy

Dean, Grades Hi5 - 2
Adan, Mohamed

Dean, Grades 7 & 8
Ahmed, Lensa

Associate Educator
Babineau, Julie

Occupational Therapist, ECSE
Barre, Khadra

Associate Educator, High 5
Barrett, Chris

Teacher, ECSE/Hi5 Inclusion
Bastian, Kat

Special Education Assistant
Beacons After School Program  612.668.5003
Belden, Carmen

Teacher, Kindergarten
Bergstrom, Claire

Teacher, Grades K-2 Special Education Resource Teacher
Berrisford, Margaret

Occupational Therapist
Beyer, Brenda

School Social Worker, ECSE
Bibo, Marina

Lead Instructional Specialist
Bilezikian, Liliane

School Social Worker - Hi-5, Kindergarten, HHM
Blazevic, Adrianne

Instructional Support - Special Education Lead
Blocker, Rod

Associate Educator, 5th Grade
Breezee, Diann

Teacher, Full Day High 5
Bromaghim, Leah

Teacher, Grade 5 EL
Bunkowski, Laura

Teacher, Art
Cain, JP

Teacher, 6th Grade Math
Cannady, Chris

Teacher, 6th Grade EL
Carlson, Amelia

Special Education Assistant
Chapman, Sandra

Teacher, Kindergarten
Christensen-Mortland, Terry

Teacher, 2nd Grade
Clement, Bart

DHH Program Facilitator
Cole, Lynne

DHH Audiologist
Daniels, Bertha

Associate Educator, Media Clerk
Daniewicz, Sam

Special Education Assistant, Middle School Special Education Resource
Davey, Amanda

Associate Educator, Grade 1
Delcourt, Erica

Special Education Assistant, ASD
Demgen, Mary

Special Education Assistant, ECSE High 5 Inclusion
Diederich, Megan

School Social Worker,  Middle School & C.L.A.S.S.
Dionne, Michelle

Special Education Assistant, SER
Dombeck, Ty

Teacher, Physical Education
Driskell, Renae

Teacher, 6th & 7th Grade Language Arts and AVID
Duffy, Cheryl

Teacher, 4th Grade
Durkee, Rachel

Teacher, 1st Grade EL
Eliason, Lynn (Donna)

Physical Therapist
Emich, Afton

Occupational Therapist
Eskro, Stephen

Big Brothers and Big Sisters Mentoring Program Lead

Fadell, Maddy

Teacher, Grade 3
Faiad, Sherri

Teacher, 2nd Grade
Farah, Ahmed

Dean, Youth Support
Feldhamer, Carrie

Teacher, ASD
Fenske, Greta

School Pschycologist
Fidow, Bello

Special Education Assistant, ECSE
Flagler, Trish

Food Service Coordinator
Flynn, Tom

Associate Educator, Grade 4
Foster, Kyle

Teacher, Fitness & Physical Education
Funmaker, Linda

Teacher, High Five Half-Day
Gisi, Leslie

Math Lead, Grades K-5
Gores, Kaylen

Teacher, 4th Grade
Grems, Katie

Teacher, DHH
Hachi, Aden

Student Support Specialist, student records
Hanlon, Megan

Teacher, 7th & 8th Grade English Language Arts
Hanson, Jean

Teacher, Special Education Resource
Hardeman, Sarah

Special Education Assistant, C.L.A.S.S. Program

Harper, Dezmon

Beacons Program Lead

Harriss, Jennifer

Associate Educator, Grade 3
Harvey, Josh

Teacher, 7th Grade Social Studies and AVID
Hastings, Emily

Speech Therapist
Hedberg, Jennifer


Hempel, Alicia

Teacher, 1st Grade
Holmes, Nick

IT Technician
Holmvig, Nell

School Nurse (Fridays)
Hunte, Lensa

Teacher, Kindergarten
Hyland, Derek

Teacher, 4th grade
Jacobson, Carrie

Associate Educator, Grade 1
Jibril, Hafsa

Associate Educator, Grade 1
Johnson, Autumn


Johnson, Matt

Teacher, 7th & 8th Grade Science
Johnston, Rachel

DHH Interpreter
Jones, Mackenzie

Special Education Assistant, ASD
Kesler, Liz

Teacher, 5th Grade Teacher
Kinnard, Leah

Speech Therapist
Kirkland, Rebecca

DHH Interpreter
Kukielka, DJ

Teacher, 7th & 8th Grade EL
LaBrie, Cindy

School Administrative Manager
Larson, Birgit

School Social Worker DHH & 1st Grade
Larson-Knott, Jackie

Teacher, DHH
Lee, Nancy

Associate Educator, Kindergarten
Lenart, Kelli

Teacher, DHH Grade 3
Lien, Jennifer

DHH Audiologist
Lindsay, Marisa

Teacher, 4th Grade
Lish, Steve

School Social Worker - Grades 2-5
Liu, Cindy

Teacher, 2nd Grade
Liulevicius, Gytis

Teacher, Grade 6 EL & NABAD
Loftus, Brit

Special Education Assistant, ASD
Lund, Anna

Teacher, 6th & 7th Grade Social Studies & Read 180 Teacher
Luseni, Julie

Instructional Support - K-5 Literacy
Mannie, Chuck

Special Education Assistant, C.L.A.S.S. Program
Martin, Laura

DHH Audiologist
Mau, Samantha

Teacher, NABAD Grades 3-5
Mayberry, Bobbi

Special Education Assistant, ECSE
Mayers, Melany

Teacher, Kindergarten
McArdle, Annette

Teacher, 1st Grade
Mejia, Ruby

Secretary, Transportation
Miller, Riley

Special Education Assistant, ASD
Mohamed, Madar

Dean, Restorative Justice Lead
Mohamed, Mubarak

Associate Educator, 7/8 Grade Math & ELA
Moore, Nate

Teacher, Middle School Special Education Resource
Nelson, Amy

Assistant Principal
Newbauer, Whitney

Associate Educator, Kindergarten
Nwachuku, Meg

Teacher, 3rd Grade
O'Donnell, Meghan

Teacher, Kindergarten EL
Palm, Joe

Teacher, Media Arts
Poppler, Megan

Teacher, 3rd Grade
Prince, Rachel

School Counselor
Quinn, Deirdre

Teacher, 3rd Grade EL
Roby, Katie

Teacher, ASD
Roth, Andrea

School Nurse - Room 085, Monday - Thursday
Rudolph, Erica

Teacher, 5th Grade
Rumicho, Edossa

Associate Educator, Grades 2 & 3, Oromo/Amharic Bilingual
Said, Mohammed

Associate Educator, Kindergarten, Somali/Oromo Bilingual
Sanders, Jeff

Teacher, Physical Education
SanRoman, Paul

Head Custodian
Selcer, Dae

Teacher, 4th Grade EL
Sheikh, Safia

Associate Educator, Grade 2, Somali Bilingual
Sjoberg, Darren

Teacher, 6th & 7th Grade Science
Stricherz, Jamie

Teacher on Special Assignment
Strickland Johnson, Amy

Teacher, Health & Physical Education
Swenson, Molly

Special Education Assistant, ECSE
Tebben, Natalie

DHH Interpreter
Theisen, Cheryle

Teacher, Middle School C.L.A.S.S. Program
Trainor, Cathy

Speech/Language, ECSE
Trisler, Bryn

Teacher, ESCE DHH
VanEtten, Julie

Teacher, ECSE
Vang, Nancy

Special Education Assistant, DHH
Vaudreuil, Angie

Special Education Assistant, ASD
Virock, Justine

DHH Interpreter
Warren, Kaytee

Special Education Assistant, ECSE
Westerlund, Emma

Associate Educator, High 5 Full Day
Williams, Courtney

Speical Education Assistant, ECSE
Wilson, Amanda

Teacher, 7th & 8th Grade Math
Wilson, Beth

Teacher, ECSE
Woods, Ruth

Instructional Support - EL Lead
Xue, Jessica

Teacher, 1st Grade
Yanz, Meera

Certified Occupational Therapist Assistant (Tuesdays)